Na jakich zasadach odbywają się przeglądy rejestracyjne nowych pojazdów?

Przeglądy rejestracyjne są obowiązkiem kierowców. Dzięki nim auto zostaje na określony czas dopuszczone do ruchu. Większość pojazdów musi przechodzić je raz do roku. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowych pojazdów, zakupionych z salonu. Co powinniśmy wiedzieć o przeglądach rejestracyjnych w ich przypadku? Jakie zasady obowiązują kierowców?

Kiedy wykonuje się przeglądy rejestracyjne nowych aut?

Jeśli kupujemy nowy samochód z salonu, to jego pierwszy przegląd rejestracyjny może odbyć się po upływie trzech lat, następny po kolejnych dwóch, a później już co roku. Należy jednak pamiętać, że jeśli w samochodzie znajduje się instalacja gazowa, to powyższa zasada nie będzie go dotyczyć i przegląd będzie musiał mieć miejsce zawsze co 12 miesięcy. Konieczność realizacji corocznej kontroli, nawet jeśli jest to nowe auto, obowiązuje również taksówki, pojazdy zbudowane samodzielnie, pojazdy uprzywilejowane, pojazdy przewożące towary niebezpieczne, oraz te które wykorzystuje się w czasie kursów nauki jazdy oraz egzaminów.

Istnieją jednak sytuacje, w których pojazd może zostać skierowany na dodatkowe badania techniczne do stacji diagnostycznej. Możliwość taką mają: starosta powiatu lub organy kontroli ruchu drogowego, czyli policja lub straż graniczna. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pojawia się podejrzenie, że dany pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu.

Pamiętaj o obowiązkowym przeglądzie

Na przegląd diagnostyczny musimy się udać do stacji kontroli pojazdów, która posiada odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Każdy kierowca powinien dopełnić tego obowiązku regularnie. Brak ważnego przeglądu może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję, a w razie wypadku uznaniem naszej winy. W związku z tym koniecznie należy pilnować regularności spełniania tego obowiązku. Nie powinniśmy wyjeżdżać na ulicę autem, które go nie posiada, gdyż jest to według prawa pojazd, który nie został dopuszczony do ruchu. Sprawdź datę na pieczątce dla Twojego auta.

Wróć