Jakie są rodzaje przeglądów samochodowych?

Wiele osób ma błędne przekonanie, że przegląd samochodowy jest tylko jeden. Jednak jak się okazuje, przeglądy samochodowe mogą mieć inny cel i mogą się różnić między sobą. Wśród nich wyróżnia się przegląd rejestracyjny i badanie techniczne. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jakie są rodzaje przeglądów samochodowych i na czym polegają. Życzymy udanej lektury.

Na czym polega okresowe badanie techniczne pojazdów?

Jednym z rodzajów przeglądów samochodowych, które powinno być wykonywane systematycznie, jest badanie techniczne. Jest ono wykonywane w okręgowej stacji kontroli pojazdów, gdzie specjaliści sprawdzają poszczególne elementy pojazdu. Podczas badania sprawdzane są podstawowe układy, takie jak układ hamulcowy, układ kierowniczy i elementy zawieszenia. Ponadto ocenie poddawane jest też oświetlenie auta i wyposażenie w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Po zakupie nowego pojazdu badanie techniczne musi być przeprowadzane przed upływem 3 lat od daty jego pierwszej rejestracji. Kolejne badanie powinno być wykonane maksymalnie po 5 latach eksploatacji, a każde kolejne badanie musi być wykonywane co rok.

Jak przebiega przegląd rejestracyjny auta?

Kolejnym rodzajem przeglądu samochodowego jest przegląd rejestracyjny. Jest to obowiązkowe badanie, które powinno być wykonywanie co rok. Podstawowym celem przeglądu rejestracyjnego jest możliwość dopuszczenia do roku danego pojazdu na określony czas. Co ciekawe, kierowcy dodatkowo mogą skorzystać z usługi przeglądu technicznego, które nie jest obowiązkowe. Podczas badania sprawdzany jest stan techniczny samochodu. Przegląd techniczny jest często wykonywany przez właścicieli nowych aut, którzy chcą zachować gwarancję producenta.

Wróć