Co jest poddawane kontroli podczas przeglądu rejestracyjnego?

Przegląd rejestracyjny to inaczej badanie techniczne, które ma na celu sprawdzenie stanu technicznego auta. Jest to kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy. Co ciekawe, przegląd rejestracyjny powinien być wykonywany nie tylko w przypadku samochodów osobowych, ale też ciężarówek i motocykli. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym polega przegląd rejestracyjny samochodu i jak często należy go wykonywać.

Jak wygląda przegląd rejestracyjny pojazdu?

Każdy właściciel pojazdu powinien systematycznie wykonywać przegląd rejestracyjny swojego samochodu. W przeciwieństwie do przeglądu technicznego przegląd rejestracyjny jest obowiązkowy i ma na celu dopuszczenie wybranego pojazdu od poruszania się po drogach przez określony czas. Podczas przeglądu rejestracyjnego fachowcy sprawdzają wszystkie podzespoły i układy odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Ponadto wykonują identyfikację auta na podstawie numeru VIN. Podczas przeglądu rejestracyjnego kontrolowana jest też emisja spalin, które muszą spełniać pewne normy. Diagnosta sprawdza też oświetlenie, układ hamulcowy i zawieszenie pojazdu.

Jak często należy wykonywać przegląd rejestracyjny samochodu?

W przypadku samochodów jeżdżących po drogach więcej niż 5 lat od pierwszej rejestracji przegląd rejestracyjny powinien być wykonywany co rok. Po pozytywnym przejściu przeglądu właściciel auta otrzymuje specjalną pieczątkę, która jest ważna 1 rok. Warto tutaj też wspomnieć o przeglądzie technicznym, który nie jest obowiązkowy, jednak pozwala dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. W przypadku nowych samochodów przegląd ten pozwala zachować gwarancję producenta. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać przeglądy samochodowe, jest firma Motozeg.

Wróć