Badania techniczne pojazdów w świetle przepisów

Okresowych przeglądów technicznych dokonuje się w upoważnionych do ich przeprowadzania Stacjach Kontroli Pojazdów. Celem takiego badania jest ocena stanu samochodu, na podstawie której zostaje on dopuszczony do dalszego uczestnictwa w ruchu drogowym. Albo nie zostaje dopuszczony, jeśli poziom eksploatacji podzespołów i ich nieprawidłowe funkcjonowanie sprawiają, że pojazd stanowiłby zagrożenie na drodze. To, jak przebiegać powinien taki przegląd, regulują przepisy prawa. A te niedługo się zmienią.

Zmiana przepisów dotyczących przeglądów technicznych pojazdów

O zmianach prawa w kwestii badań technicznych mówiło się od dawna. Wprowadzanie ich przekładano, ale w końcu pojawiła się konkretna data: 1 stycznia 2022 roku. Przyjrzyjmy się więc, co nowego czeka nas już wkrótce.

Pierwsza rzecz to konieczność wykonywania zdjęć podczas przeglądu. Diagnosta będzie miał obowiązek zrobienia czterech fotografii samochodu z zewnątrz (z przodu, z tyłu i z dwóch przekątnych) oraz jednej w środku (tutaj kluczowe są zegary i przebieg). Zdjęcia mają być przechowywane przez pięć lat.

Druga zmiana umożliwi wykonanie przeglądu do 30 dni przed upływem ważności poprzedniego. Po pozytywnym wyniku badania kolejny termin zostanie wskazany nie w oparciu o, to kiedy przyjechaliśmy sprawdzić pojazd, ale o datę wpisaną w dokumentach. Dzięki temu nie będzie się już opłacać odkładanie przeglądu na ostatnią chwilę, żeby nie przyspieszać kolejnych badań. Za to spóźnienie się z przeglądem o więcej niż 30 dni poskutkuje tym, że będziemy musieli zapłacić za niego podwójną stawkę.

Nowe przepisy kładą również nacisk na to, aby przeglądów nie przeprowadzano pobieżnie. Diagności będą mieli obowiązek dokładnie sprawdzić każdy istotny element, od prawidłowego działania wszystkich świateł, przez amortyzatory i stan ogumienia, po poziom czystości spalin. Może to sprawić, że znacznie większy niż dotychczas będzie odsetek samochodów, które nie przejdą okresowego badania z pozytywnym wynikiem.

Wróć